Дніпропетровські ОТГ можуть реалізовувати спільні проєкти з громадами західних регіонів

Сьогодні в прес-центрі Відкритий йшла мова про роль програми DOBRE (децентрацізація приносить кращі результати та ефективність) у розвитку ОТГ Дніпропетровщини та інших регіонів України.
«Проєкти у рамках програми DOBRE реалізуються не території 7 регіонів України: Івано-Франківської, Тернопільської, Харківської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Херсонської та Миколаївської. Усього відібрано 75 ОТГ, серед яких 12 знаходиться на території Дніпропетровської області. Програма почалася в 2016 році і закінчиться у 2021-му. Тож вже є певні здобутки», — говорить програмний офіцер програми DOBRE у Дніпропетровській області Олександр Кондратинський.

Дніпропетровські ОТГ можуть реалізовувати спільні проєкти з громадами західних регіонів - рис. 1

 

За словами спеціалістки з мониторингу програми «ДОБРЕ» у Дніпропетровській області Катерини Пономарьової, запроваджено спеціальний інструмент, за допомогою якого можна визначити рівень розвитку громади. Він називається — індекс спроможності місцевого самоврядування. Методика вже випробувана у ряді країн.
«Ми вимірюємо на якому етапі знаходиться громада за наступними показниками: лідерство та управління, фінанси та бюджет, надання послуг та залучення громадськості. По кожному з них ОТГ отримує оцінку, максимальною є 100 балів. Тож за останні роки маємо колосальний прогрес. Громади отримують близько 80 балів, а це дуже хороший результат», — розповідає Катерина Пономарьова.
Як зазначила експертка, між громадами Центральної та Західної України є деяка різниця у розвитку. Це зумовлено як економікою, так і ландшафтом. У гірській місцевості важче забезпечити населенню доступність до тих чи інших послуг. До того ж, як приклад, Дніпропетровська область попіклувалася про те, щоб усі ОТГ прийняли програму інформатизації. В інших регіонах цього може не бути, тож громади отримують менший бал.
«Бали ОТГ Дніпропетровщини дещо вищі ніж у Тернопільській та Івано-Франківській регіонах. Але останнім часом західні громади теж активно розвиваються і вже конкурують з центральними», — додала Катерина Пономарьова.
«Дніпропетровщина налагодила обмін досвідом з західними регіонами, бо кожен з них по-своєму унікальний. Наприклад, західні громади мають гарні практики з розвитку туристичної інфраструктури та зеленого туризму. Тим самим підвищується економічна складова ОТГ. Зараз ми організовуємо навчальні поїздки», — зазначив Олександр Кондратинський.
Як розповів офіцер програми DOBRE у Дніпропетровській області, деякі громади Дніпропетровщини визначили для себе туризм пріоритетним напрямком. Це Покровська ОТГ, де створюється туристичний маршрут, Піщанська, де вже є розвинена туристична інфраструктура з прокатом байдарок, Зеленодольська громада з прекрасними місцями для відпочинку, куди часто приїжджають мешканці Кривого Рогу. Перлиною вважається Петриківська громада, де туристична галузь має великий потенціал. Ще Олександр Кондратинський відзначив Царичанську та Могилівську громади, де є місця козацької слави.

Дніпропетровські ОТГ можуть реалізовувати спільні проєкти з громадами західних регіонів - рис. 2

«На жаль, долучитися до програми DOBRE іншим громадам вже не вдасться, бо набір закінчено. Але зараз триває відкритий конкурс на міжмуніципальні гранти, коли громада може скооперуватися з громадою-учасницею програми DOBRE і, написавши спільний проєкт, подати його на спів фінансування. Територіальних обмежень немає. Тож можна співпрацювати з будь-якою ОТГ України», — проінформував Олександр Кондратинський.

Наша довідка
У рамках прес-туру програми DOBRE, журналістка Відкритого мала змогу відвідати Золотопотіцьку та Золотниківську ОТГ Тернопільського регіону. В першу чергу, ці громади привабливі своїми мальовничими маршрутами і є зразковими для перейняття досвіду щодо розвитку туристичного напрямку. Ось декілька туристичних об’єктів, до яких жителі Дніпра можуть легко дістатися потягом Дніпро-Трускавець (станція Тернопіль), а потім місцевим громадським транспортом.

Золотопотіцька ОТГ багата своїми туристичними маршрутами

  •  Селище Золотий Потік відоме своїм замком Потоцьких ХVІ –ХVІІ ст., який є пам’яткою архітектури національного значення і входить до 100 чудесних замків, палаців та фортець України. Цей замок був власністю магнатів Потоцьких протягом двох століть. Фортеця має форму квадрата з чотирма наріжним шестигранними баштами.

Дніпропетровські ОТГ можуть реалізовувати спільні проєкти з громадами західних регіонів - рис. 3

  • Місто Бучач можна віднести до трійки найцікавіших для туриста по кількості сторовини. Тут створили кращі свої шедеври скульптор Пінзель і архітектор Меретин, серед яких – найвишуканіша в Україні ратуша та декілька культових храмів. Бучач лежить у звивистій долині річки Стрипи, що утворює природний кордон між історичним Поділлям та Галичиною.

Дніпропетровські ОТГ можуть реалізовувати спільні проєкти з громадами західних регіонів - рис. 4

 

  •  Національний парк Дністровський каньон називають одним з семи природних чудес України. Починається в районі села Нижнів Івано-Франківської області унікальним відслоненням юрського періоду, а закінчується поблизу села Трубчин Борщівського району Тернопільської області найбільшим у світі відслоненням силурійських порід.

Дніпропетровські ОТГ можуть реалізовувати спільні проєкти з громадами західних регіонів - рис. 5

 

  •  Водоспад у селі Русилів і є частиною гідрологічної пам’ятки природи — каскад «Русилівські водоспади». На своєму шляху струмок утворює 14 водоспадів висотою від 1,5 до 9 метрів. І хоть шлях до водоспаду не з легких, пейзаж дійсно зачаровує.

Дніпропетровські ОТГ можуть реалізовувати спільні проєкти з громадами західних регіонів - рис. 6

 

Золотниківська ОТГ відома своїм Марійським духовним центром, що знаходиться у селищі Зарваниця. Його ще називають Українським Єрусалимом

Дніпропетровські ОТГ можуть реалізовувати спільні проєкти з громадами західних регіонів - рис. 7

 

Народні перекази пов’язують виникнення села зі з’явленням Богоматері одному монахов, який, вцілівши після нападу татар на Київ у 1240 р., шукав місце схову. Місцевість, де його «зарвав» сон, він назвав Зарваницею. Згодом чернець збудував біля кринички каплицю і помістив у ній ікону Богоматері. Почувши про чудо, до цього місця почали приходити люди і поселятися. З роками тут з’явилася церква та монастир. Щороку до Марійського духовного центру з`їжджаються тисячі віруючих.

Як зауважив Олександр Кондратинський, громади Дніпропетровщини можуть співпрацювати з Тернопільськими або з ОТГ інших шести регіонів-учасників програми. Але, що найскладніше, для цього потрібно створити спільний цікавий проєкт для подальшої реалізації.

Раніше ми розповідали, скільки мільйонів отримали громади Дніпропетровщини від програми «DOBRE».

Теги: