Осіннє загострення гастриту: причини та профілактика

Про види гастриту, а також про те, який з них має відношення до сезонного, у прес-центрі Відкритого розповіла доцентка кафедри педіатрії №1 та медичної генетики ДЗ «Дніпропетровська медична академія», кандидатка медичних наук, лікарка вищої категорії Олена Агафонова.

Як зазначила Олена Олександрівна, наше населення про гастрит знає досить багато. В Україні «пропаганда заходів проти гастриту» розвинена такою мірою, що всі вже знають основну причину хвороби — хелікобактер пілорі, бактерія, яка здатна виживати у шлунку. Саме вона найчастіше викликає захворювання запалення слизової оболонки шлунка.

Осіннє загострення гастриту: причини та профілактика - рис. 1

«Насправді існує три види гастриту. Перший — атрофічний гастрит —зустрічається тільки у дорослих. В основному з віковими змінами слизові оболонки шлунка, які супроводжуються атрофією та зниженням функції залози, виділяють шлунковий сік і ферменти. Сезонних загострень у цього органічного гастриту немає. Це цілорічний стан, який вимагає постійної корекції, як дієтичної, так і медикаментозної. Другий варіант гастриту — це рефлюкс-гастрит. Він досить часто зустрічається у дітей. В дитячому віці, у підлітковому особливо, до нього схильні діти з лабільною психікою, дуже емоційні, жваві, які дуже гостро на все реагують. При цьому захворюванні вміст дванадцятипалої кишки закидається в шлунок. Тобто замість того, щоб опускатися вниз, йде зворотний закид, йде рефлюкс», — розповіла лікарка.

За словами кандидатки медичних наук, у вмісті дванадцятипалої кишки є жовчні кислоти, які є дуже агресивними, саме їх потрапляння до шлунка і викликає виражене запалення.

«Цей вид гастриту супроводжується дуже вираженим больовим синдромом. Виражених періодів у цього гастриту теж немає, але найчастіше загострення настає восени, тому що дитина після відносно спокійного періоду повертається до школи, стресові ситуації та нервозність призводять до загострення рефлюксу, і стан дитини погіршується. Найпоширеніший тип гастриту — це гастрит, викликаний хелікобактер пілорі. Саме цей варіант інфекційного гастриту далі може трансформуватися в шлункову хворобу або хворобу дванадцятипалої кишки», — додала доцентка кафедри педіатрії №1.

Лікарка зауважила, що це найпоширеніший варіант гастриту, і саме для нього характерні загострення восени. Лікування хелікобактер пілорі обов’язково передбачає включення двох антибіотиків та секреторного препарату.

«Тут варто подумати про те, що важливіше: шкода від хелікобактер пілорі чи шкода від антибіотиків. Лікування проводиться тільки в тому разі, якщо є клініка, є гастрит або виразкова хвороба. Сезонних загострень можна уникнути за допомогою дієти», — підсумувала Олена Агафонова.

Раніше ми розповідали, що у Дніпрі триває унікальний конкурс «Уроки війни та голокосту — уроки толерантності». 

Теги: