Порушення міграційного законодавства у Дніпропетровській області
Про порушення міграційного законодавства України у прес-центрі Відкритого розповіли Петро Заліпський – заступник начальника відділу організації запобігання нелегальної міграції, реадмісії та видворення ГУДМС України у Дніпропетровській області, Марина Колодочка – начальник відділу по роботі з іноземцями та ОБГ ГУДМС у Дніпропетровській області.
Більше 25 тисяч іноземців та осіб без громадянства перебуває на обліку у Дніпропетровській області, з них близько 19,5 тисяч осіб проживають на території України постійно.
Саме поняття міграції є досить широким і включає в себе як проживання іноземців на території іншої країни, так і тимчасове перебування. Законним перебування на території України вважається, якщо людина має посвідку на проживання, візу, чи перебуває у країні за безвізовим режимом.
На жаль, проблема нелегальної міграції для України, зокрема для Дніпропетровської області, є досить поширеною. За статистикою найбільшу кількість нелегальних мігрантів становлять особи родом із Близького Сходу, Північної Африки та пострадянських країн. Із першого березня поточного року на території області виявлено 204 нелегальних мігранти.
«Нелегальними мігрантами, згідно із законодавством України, є іноземці або особи без громадянства, які потрапили на територію України поза пунктами пропуску державного кордону, або потрапили через пункт пропуску, але дозволений термін перебування закінчився, і вони ухилилися від виїзду», — розповів Петро Заліпський.
До осіб, що порушують міграційне законодавство завстосовуються заходи адміністративного покарання: накладання штрафів, добровільне чи вимусове повернення та реадмісія. У випадку, якщо особи, що незаконно перебувають на території України, не можуть повернутися до країни походження через фінансові труднощі або втрату документів, мають 30 днів на те, щоб звернутися до консульства своєї країни за допомогою. Після закінчення 30-денного терміну до таких осіб застосовується примусове видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства.
«Людина, що отримала посвідку на тимчасове проживання, має право виїжджати, вільно залишаючи територію України, та повертатися. Цей документ підтверджує те, що в Україні людина має право на проживання. Якщо людина має посвідку на постійне проживання, вона є резидентом України і користується майже усіма правами, що і громадяни України, окрім деяких спеціфічних, наприклад, права голосувати, обиратися до державніх органів», — проінформувала Марина Колодочка.
З 2018 року процедура отримання посвідки на проживання відбувається зі зняттям біометрії, виконує її єдиний демографічних реєстр протягом 7 робочих днів. Для отримання посвідки на проживання іноземці повинні надати документ, що підтверджує підставу перебування на території України (навчання, робота, укладення шлюбу із громадянами України), завірений переклад іноземного паспорту українською, поліс медичного страхування іноземця і квитанція про сплату держмита. Стосовно іноземців, на сьогоднішній день електронного запису до міграційної служби немає, лише жива черга.
Незважаючи на те, що процедура отримання дозволу на проживання є нескладною, порушення все ж таки трапляються.
«Найбільше нелегальних мігрантів є вихідцями із країн із низьким рівнем життя, де наразі є певні економічні труднощі, військові або політичні конфлікти. Такі особи приїжджають до України за всіма правилами — з отриманням документів, але після закінчення терміну перебування ухиляються від виїзду» — додав Петро Заліпський.
Міграційне законодавство України є відповідним до Європейського і базується на принципах захисту прав людини. Особа, що є порушником, має право на надання інформації на зрозумілій їй мові, перекладача, а у разі судового процесу — на залучення адвоката.
Нагадаємо, раніше ми писали, що експерти з Дніпра проаналізували ситуацію з видачею паспортів на Донбасі.
Теги: