У Дніпрі відомий американський історик розповів про свою роботу з архівами КДБ та книгу «Рок-н-рол в ракетному місті»
Сьогодні у прес-центрі Відкритий наш земляк, у минулому викладач Дніпропетровського державного університету, відомий американський історик Сергій Жук, розповів про створення книги «Рок-н-рол в ракетному місті» та свою міграцію за кордон.
«Мій шлях в США розпочався з теми наукової роботи – у Дніпропетровському державному університеті я займався історією колоніальної британської Америки. А саме, моя дисертація присвячена колоніальному Нью-Йорку. Вирушив до США, як вчений, нагороджений стипендією Фурета. Там зрозумів, що американці цікавляться історією менонітів та інших релігійних груп. Оскільки ситуація у після радянському просторі була складною для молодих вчених, попросив американських колег допомогти лишитися для продовження наукової роботи», — розповідає Сергій Жук.
За словами вченого, щоб лишитися, Сергій Іванович мав написати книгу про зв’язки між американським та європейськими християнськими групами, які жили на території в минулому Російської Імперії.
«Я обрав регіон України і написав нову дисертацію, яка називалася «Втрачена реформація України». Мова йшла про штундистів та інші групи протестантського християнства, які жили на території України. Коли повстало питання публікації, то американські колеги змінили слово «Україна» на «Росія», мотивуючи тим, що мало хто в США знає про Україну. Це був 1999 рік. Таким чином, книга вийшла під іншою назвою», — стверджує Сергій Жук.
Що стосується книги «Рок-н-рол в ракетному місті», то в ній історик говорить про західний вплив на радянське суспільство.
«Коли почав викладати радянську історію в США, то стикнувся з тим, що немає підручників, присвячених брежнєвському періоду. Готуючи книгу, за основу вирішив обрати закрите місто Дніпропетровськ. Модель закритого міста втілює модель усього закритого радянського суспільства. Усі документи знаходилися в партійному архіві. Там знайшов звіти КБДістів про проблеми Дніпропетровська, яке стало не лише центром ракетної промисловості, а й центром переслідування дисидентів. Тут також апробувалися усі ідеологічні кампанії проти молоді: відбувалася боротьба з хіпі та панками. Все це увійшло до сюжету», — говорить автор.
Як розповів Сергій Жук, зараз він готує чергову книгу про те, як представники КДБ впливали на дипломатію радянської України у Канаді та США.
«Я висвітлюю історію витоків перших бізнесів, що робили КДБісти. У 70-ті роки вони організовували перші банки, щоб фінансувати власні проекти в Америці та Канаді», — стверджує Сергій Жук.
Сергій Жук – доктор історичних наук, професор східно-європейської історії Університету Болла, автор книг по історії Дніпропетровська часів Брежнєва, історії радянських вчених американістів, молодіжної культури та КДБ.
Раніше ми розповідали, що у «Зіркове ралі 2019» з Дніпра вирушає рарітетне авто, що випускалося малою серією.
Теги: