Які рідкісні птахи пережили зиму на Дніпропетровщині?
З настанням зими видовий склад птахів, які нас оточують, суттєво змінюється. Про це у прес-центрі Відкритого розповів кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології та екології Дніпровського Національного університету ім. О. Гончара Олександр Пономаренко.
До сезонних міграцій птахів спонукає у першу чергу доступність їжі, а температура та погодні фактори є другорядними: при нормальному харчуванні морози та сніг можна пережити. Нашу територію однозначно вимушені на зиму покидати птахи, в живленні яких комахи є принциповою складовою. Наприклад, такі досить спеціалізовані птахи, як ластівки та мухоловки із зникненням літаючих комах однозначно вимушені покидати наші території та мігрувати у тропічні райони. Види, які зимують у тропічних районах Азії та Африки, схильні відлітати від нас досить рано восени або навіть наприкінці літа і пізно повертатись. Залишається у нас на зимівлю значна частина зерноїдних видів птахів, серед комахоїдних залишаються ті, які здатні хоча б частину часу живитись насінням.
«Принаймні за останні сто років характер зимівель птахів в Україні суттєво змінився. Через зміну клімату зими зараз стають менш суворими, з частими відлигами, але періодичними суттєвими похолоданнями. Принаймні за останнє століття ріст міст та розвиток господарських підприємств сформували багато нових умов для птахів. Деякі види поступово міняють свій спосіб життя, пристосовуючись до них. В останні десятиліття у багатьох видів чітко простежується тенденція не обтяжувати себе важкою міграцією та проводити зиму на території України», — розповів кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології та екології Дніпровського Національного університету ім. О. Гончара Олександр Пономаренко.
Цього року першими птахами, повернувшимися з зимівлі, були саме гуски та качки, вони повернулися вже в лютому. Також багато повернулося лісових птахів. Наразі не повернулися лише комахоїдні птахи, зокрема ластівки та очеретник.
Не могли не помітити мешканці Дніпропетровщині і зникнення журавлів. Ці червонокнижні птахи мешкають біля боліт, особливо тих, що межують з полями. Через те, що клімат став більш посушливим, а болота повисихали, ці чудові птахи мігрували до інших областей України.
Нагадаємо, що у Дніпрі стартує маштабний АНТИнаркотичний рейд.
Теги: